Aile Durum Bildirimi Formu Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

İşe giren personeller, işe giriş aşamasında aile durumları ile ilgili beyanlarda bulunarak; aile geçim indirimi yani AGİ ödemeleri almaya hak kazanabilirler. Aile durum bildirim formu doldurularak çocuk yardımı alınabilir ve aile yardımı ödemeleri almaya hak kazanılabilir. Konunun önemi ve soru işaretlerinin fazla olması nedeniyle bu yazımızda  aile durum bildirimi ile ilgili en çok merak edilen konulara değineceğiz.

Aile Durum Bildirimi Nedir?

Asgari geçim indirimi alınabilmesi adına; çalışanın kendisi ve bakmakla sorumlu olduğu kişiler hakkında beyanda bulunmasını sağlayan form aile bildirim formu ya da aile durum belgesi olarak adlandırılır.

Aile durum bildirimi formu mutlak doğrulukla doldurulmalıdır. Bu form çalışan kişinin özlük dosyasına eklenir ve sorumluluk çalışan kişiye aittir. Agi formu doldurulurken çalışan yanlış bir beyanda bulunduğu takdirde yükümlülük çalışan kişinindir. Asgari geçim indirimi formu zaman içerisinde medeni durumun değişmesi gibi nedenlerle yine çalışan tarafından güncellenmelidir. Aile durum bildirimi yapacak olan kişiler internet üzerinden dilekçe örneği indirebilir, dilekce ornegi hakkında detaylara erişebilir.

Aile Durum Bildirimi Formu Nasıl Alınır?

Aile durum bildirimi formu internet üzerinden indirilebilir, diğer bir deyişle bildirim yapılabilmesi için devlet kurumlarına gitmeye gerek yoktur. Alınan aile durum bildirimi doğru ve eksiksiz olarak doldurulduktan sonra işverenlere teslim edilir. İşe ilk giriş aşamasında sunulması gereken bildirim bilgileri çalışan kişinin eş veya çocuk durumunda değişiklik olması halinde yeniden güncellenmelidir. Aile yardım bildirimi dilekçesinde çalışan ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında detaylı bilgiler yer alır.

Aile Yardımı Bildirimi Nasıl Doldurulur?

Aile yardım bildirimi formu kapsamında ilk olarak işe başlayacak kişinin yani bildirim verenin kişisel bilgilerinin doldurulması gerekir. Kişinin T.C numarası, adı, soy adı, medeni durumu bilgileri doğru bir şekilde forma yazılmalıdır.

Kişi evliyse, aile yardımı için eşinin adının, soy adının, aile cüzdan seni numarasının ve iş durumunun seçilmesi ve ilgili açıklamanın yapılması istenir.

Formun doldurulacak diğer bölümü de yardım alınacak öz, üvey veya evlat edilmiş çocuklar ile ilgilidir. Bu kısımda çocukların adı soy adı, tc kimlik numarası, doğum tarihi, cinsiyeti, baba adı, ana adı, öz – üvey ya da evlat edinilmiş olduğu, eğitim durumu, öğrenim kredisi alıp almadığı gibi bilgiler yer alır. Son olarak bildirim, dolduran kişi tarafından imzalanır ve işleme alınır.

Aile Bildirim Formu Neden Önemli?

Aile bildirim formu AGİ miktarını etkileyen temel belgedir. Çalışan kişinin aşacağı AGİ tutarı üzerinde çalışanın kendisinin %50, geliri bulunmayan eşinin %10, ilk iki çocuğun her birinin %7,5, diğer çocukların ise %5 oranında etkisi bulunur.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Aile yardımı kapsamında çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir hakkında bilgi vermeden önce çocuk kavramıyla kast edilen unsurlara değinmek istiyoruz. Çalışan bir kişinin çocuk yardımı alabilmesi için çocuklarla aynı yerde ikamet etmesi, bakmakla yükümlü olması gibi unsurlar aranır.

Çocuklar 18 yaşına gelene kadar çalışan kişi çocuk yardımı almaya devam eder. Fakat çocuğun eğitim almaya devam etmesi durumunda 18 yaş sınırı kaldırılır. Eğitime devam eden çocuklar 25 yaşını doldurana kadar yardım alınmaya devam edilir.

Aile Bildirimi Sorgulama

Aile yardımı bildirimi sorgulama işlemleri 657 sayılı kanuna tabi memurlar ve kadro karşılığı çalışan sözleşmeli memurlar için E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı e-hizmetleri arasında yer alan sorgulama seçeneği 4b, 4c ve farklı sözleşme kapsamında olan memurlar için kullanılamaz.

2019 AGİ Tutarları

Asgari ücrete gelen zam, AGİ rakamlarına da yansıdı. 2019 yılı AGİ kapsamında çalışanlara verilecek ücretler şu şekilde güncellendi:

  • Bekar çalışanlar için AGİ 191,85 TL
  • Evli ve eşi çalışmayanlar için AGİ 230,22 TL
  • Evli, eşi gelir kazanmayan ve 1 çocuğu olanlar için AGİ 259 TL
  • Evli, eşi gelir kazanmayan ve 2 çocuğu olanlar için AGİ 287,78 TL
  • Evli, eşi gelir kazanmayan ve 3 çocuğu olanlar için AGİ 326,20 TL
  • Evli, eşi gelir kazanmayan ve 4 çocuğu olanlar için AGİ 326,20 TL
  • Evli, eşi gelir kazanmayan ve 5 çocuğu olanlar için AGİ 326,20 TL
  • Evli olan ve eşi çalışanlar için AGİ 191,88 TL
Paylaş.

Yorum Yap