Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli Sicil Kaydı

Adli sicil kaydı, bilindiği diğer adıyla sabıka kaydı, kişinin sabıka durumunu gösteren belgedir. Vatandaşların kesinleşmiş cezaların suçlarına ilişkin kayıtların belli bir süre saklandığı sisteme adli sicil kaydı denir. Adli sicil kayıtları gizli belgelerdir. Vatandaşın kendisinin, kanuni vekâleti olan kişinin ve ya 18 yaşından küçüğün varisinin bilgisi ve onayı dışında alınamaz, istenildiği durumda kurum ve kuruluşlara verilemez.

5352 sayılı Adli Sicil Kanunu’nun 5. ve 6. maddeleri ile adli sicil yönetmeliği 12.ve 13. maddelerine göre Adli sicil kaydının verilebileceği kişi ve merciler; ilgili kişi, özel yetki içeren vekâlet ibrazı koşuluyla vekilleri, kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Eğer kişiden adli sicil kaydı isteniliyorsa; ne amaçla istenildiğinin belirtilmesi, kimlik bilgilerinin eksiksiz olarak gösterilmesi ve dilekçenin imzalı olması zorunludur.

Nasıl Alınır?

Adli sicil kaydı Cumhuriyet Başsavcılıklarından ve e-devlet üzerinden başvuru yapılarak alınabilir. Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınabilmesi için öncelikle sabıka kaydının istenilmesine dair dilekçe ile başvurulur. Başvuruda sabıka kaydının ne için ve kime verileceğine dair bilgilerin açıkça belirtilmesi gerekir. Başvuru bizzat kişinin kendisi ve ya özel vekâlet bulunan kişi tarafından yapılır.

Sabıka kaydı e-devlet üzerinden nasıl Alınır?

E-devlet üzerinden adli sicil kaydı almak için e-devlet şifresi gerekmektedir. Daha önce e-devlet şifresi alınmadıysa PTT’den 2 tl karşılığında kapalı zarf içerisinde e-devlet şifresi temin edilebilinir. Önceden e-devlet şifresi alındıysa fakat kaybedildiyse 4 tl karşılığında tekrardan e-devlet şifresi PTT’den alınabilinir. E-devlet şifresi kişiye özeldir, ikinci bir kişi bilmemelidir. E-devlet şifresi alındıktan sonra T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.
⦁ Daha sonra bu(https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi ) adrese giriş yapılır.
⦁ Kimliği şimdi doğrula butonuna tıklanır.

Adli Sicil Kaydı Nedir? E-Devlet
⦁ Açılan sayfada tc kimlik numarası boş kutucuğa yazılır.

 

Adli Sicil Kaydı Nedir? E-Devlet

 

⦁ Daha sonra alttaki kutucuğa e-devlet şifresi girilir.

 

Adli Sicil Kaydı Nedir? E-Devlet

 

⦁ Bu adımları eksiksiz ve doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra sisteme giriş butonuna tıklayıp adli sicil kaydının sorgulama işlemini başarıyla gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

 

Adli Sicil Kaydı Nedir? E-Devlet

 

İstenilirse mobil imza, elektronik imza, kimlik kartı ile adli sicil kaydı sorgulaması gerçekleştirilebilinir.

Sabıka kaydı örneği bu şekildedir.

 

Adli Sicil Kaydı Nedir? E-Devlet

 

İnternet üzerinden sadece e-devlet sistemi üzerinden alınabilir. Geçerlilik süresi 6 aydır. Alındıktan 6 ay sonra geçerlilik süresini yitirir.

Adli Sicil Kaydı E-Devlet ile Doğrulama

 

E-devlet sistemi üzerinden alınan belgelerde bir barkot bulunmaktır. Bu barkot ile doğrulama işlemi gerçekleştirilir. Sabıka kaydı doğrulama işlemi için e-devlet sistemine giriş yapılır. Ana sayfada Belge doğrulama sayfası açılır.

 

Adli Sicil Kaydı Nedir? E-Devlet

Açılan belge doğrulama sayfasında tc kimlik numarası ve belgedeki barkot numarası yazılarak ve devam edip onaylama formu doldurulduktan sonra adli sicil kaydı doğrulama işlemi gerçekleştirilir. Aynı sayfa e-hizmet bölümüne girilip tüm hizmetler sekmesinde Adalet Bakanlığı sekmesinde adli sicil kaydı doğrulama bölümü tıklanıldığında da açılacaktır.

 

Adli Sicil Kaydı Nedir? E-Devlet

Paylaş.

Yorum Yap