7113 Nitelik Kodu Nedir? 7113 Nitelik Kodu Ne İşe Yarar?

“7113 nitelik kodu nedir?”, “7113 nitelik kodu ne demek?”, “Kimler 7113 özel şartı gerektiren ilanlara başvurabilir?” hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Cinsiyet koşulları, askerlik durumu, bonservisler, Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifikalar, sürücü belgeleri, ustalık kalfalık belgeleri, özel nitelikler ve yabancı dil bilgisi gibi farklı kategorilerde belirlenen onlarca özel şart nitelik kodu tercih yapmak isteyen memur adayları için tercih doğruluğu adına kritik öneme sahiptir.

KPSS nitelik kodları arasında en çok merak edilen ve kimi zaman adayların en büyük engeli olarak ön plana çıkar. Bu yazımızda memur adaylarının tercih doğruluğunu arttırmak adına 7113 nitelik kodu hakkında en çok merak edilenlere değineceğiz. Siz de “7113 nitelik kodu nedir?”, “7113 nitelik kodu ne işe yarar?”, “7113 nitelik kodu gerektiren kadrolar nasıl tercih edilebilir?” gibi soruların yanıtlarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

KPSS Nitelik Kodları Nedir?

KPSS sınavına giren binlerce memur adayının ilk zorluğu KPSS sınavlarından mümkün olduğunca yüksek puan almak için yaşar. Ancak kimi zaman istenilen puanı alabilmek dahi açılan tüm kadrolara başvurma hakkına sahip olunmasını sağlayamaz. KPSS nitelik kodları da tercih durumunda önem kazanır. Adayların hangi alan ya da bölüm özelinde tercih yapabileceklerini belirleyen nitelik kodları, kimi zaman adayların sahip olması gereken özel nitelikleri de beraberinde gerektirir. Örnek vermemiz gerekirse açılan kadrolarda yalnızca 4001 nitelik kodu bulunuyorsa bunun anlamı herhangi bir lisans programından mezun olan adayların o kadroya başvurabileceği yönünde yorumlanmalıdır. Aynı şekilde 4003 nitelik kodu da açılan kadrolara yalnızca Türk Dili ve Edebiyatı lisans programını başarıyla tamamlayan ve mezun olan adayların tercih yapabileceği anlamına gelir. Nitelik kodlarına ek olarak özel şart gereksinimi bulunan kadrolar da vardır.

KPSS Özel Şart Nitelik Kodları Nelerdir?

Mezun olunan okul şartlarını karşılayan ancak o kadroya başvurabilmesi için ek niteliklere sahip olunması gerektiğini belirten kodlar özel şart nitelik kodları olarak tanımlanabilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi MEB onaylı sertifika kodları, sürücü belgeleri veya gerekli yabancı dil bilgisini gösteren kodlara özel şart nitelik kodları denir. 7113 nitelik kodu da özel şartlar arasında yer alır. 

7113 Özel Koşul Nedir?

Son 5 yıl içerisinde KPDS ya da YDS sınavlarından en az D seviyesinde İngilizce bildiğini belgelemek anlamına gelen 7113 özel koşulu, bazı kadrolara atanmak için temel gereksinimler arasında yer alır. Diğer bir deyişle ilgili KPDS sınavından 60 – 69 puan aralığını yakalamayı başaran adaylar 7113 nitelik özel koşulunu yerine getirmiş ve tercih yapabilecekleri kadroları bir nebze genişletmiş olur.

“KPDS ve YDS sınavlarında 50 – 59 arasında alanların İngilizce seviyesi E, 60 – 69 alanların D, 70 – 79 alanların C, 80 – 89 alanların B ve 90 – 100 alanların ise A olarak belgelenmiş olur.”

Yabancı Dil Özel Şartları

KPSS sınavına giren ve belirlenmiş kadrolara atanmak isteyen adayların karşılarına farklı nitelik gereksinimleri de çıkabilir. Yabancı dil özel şartı yalnızca 7113 ile sınırlı değildir. Örneğin 7119 nitelik kodu TOEFL’dan en az 153 puan almış olmayı, 7125 özel şartı FCE A seviyesinde İngilizce bilmeyi, 7131 nitelik şartı CAE A seviyesinde İngilizce bilmeyi ve 7139 nitelik kodu ise CPE en az B seviyesinde İngilizce bilmeyi gereklilik olarak ifade eder.

7113 Nitelik Kodu Gerektiren Kadrolar

KPSS 2018 / 2 tercih kılavuzu bilgilerine göre 7113 nitelik kodunun gerekli olduğu bölümlerden bazı örnekler şu şekilde sıralanabilir:

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü stajyer aim memuru olarak atanmak isteyen kişilerin 4001, 7113 ve 7225 niteliklerinin hepsini yerine getirmesi gerekir. Diğer bir deyişle bu kadroyla ilgilenen adayların herhangi bir lisans programından mezun olması, son 5 sene içerisinde KPDS/YDS sınavlarından D seviyesini hak etmesi ve ek olarak güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması gerekir.

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı mühendis olarak atanmak isteyen adayların 4845, 7113, 4853 ve 7225 nitelik kodlarını karşılaması gerekir. Diğer bir deyişle bitkisel üretim, bahçe bitkileri, tarla bitkileri, toprak veya bitki koruma programlarından mezun olmak, son 5 sene içerisinde KPDS / YDS D seviye İngilizce bilindiğini belgelemek, güvenlik tahkikatından olumlu sonuç almak; sulama, tarımsal mekanizasyon tarım teknolojisi bölümlerinden mezun olmak gerekir.

7113 Nitelik Kodu Ne İşe Yarar?

7113 nitelik kodu standart mezuniyet kriterlerini karşılayan adaylar havuzunun daraltılmasını sağlayan, bu nitelik kodunu karşılamayanların tercihlerini geçersiz kılan ve bir nevi eleme standardizasyonunu sağlayan kodlardan biridir. 7113 nitelik kodu yabancı dil bilgisinin ispatlandığı takdirde bir grup adayın avantajlarını yükseltirken tercih edilebilecek kadro skalasının da genişlemesini sağlar.

KPSS Yabancı Dil Koşulu Kaldırılacak Mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarınca, kamu görevlerine ilk kez atanacak adayların belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen KPSS sınavına her sene binlerce kişi katılım sağlıyor. KPSS sınavı genel yönetmeliği çerçevesinde de kadro gereksinimlerine bağlı olarak aralarında 7113 nitelik kodunun da bulunduğu yabancı dil koşulları eklenebiliyor. Fakat bu kurallar zaman zaman bazı memur adaylarının şikayetlerinin artmasına da neden olabiliyor. Örneğin KPSS 2010/1 tercih işlemlerinin akabinde Jeofizik mühendisi olarak yerleşen aday 7113 şartını karşılamayınca atanması yapılamadı ve kendisi Danıştay nezdinde dava açmaya karar verdi. Danıştay’dan gelen yanıt yabancı dil koşulunun karşılanması gerektiği yönündeydi. İlgili kadrolara atanan personellerin verimliliğinin üst düzeye çıkarılması ve personel alımlarının objektif kriterler doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerektiğinin kararı alınınca kamu yararı gereği açılan dava ret edilerek kapatıldı.

KPSS Özel Koşullar Nitelik Kodlarının Önemi Nedir?

KPSS sınavına giren, mezuniyeti ve okuduğu program dahilinde tercih yapabilme hakkına sahip olan adaylar için özel koşullar nitelik kodları büyük bir öneme sahiptir. Birçok aday özel nitelik kodlarına dikkat etmediği için atanma olasılığını kaybetmekte ve yerleşmeleri gerçekleşse dahi adayların kurumlara atamaları iptal edilmektedir. Daha da önemlisi bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilen tercihler sonucunda kadroya yerleşen ancak özel nitelik kodunu karşılamadığı gerekçesiyle atamaları iptal edilen adayların merkezi atamalar kapsamında puanları geçersiz olmaktadır. Bu aşamada tüm memur adaylarının özel koşullar nitelik kodlarına büyük bir dikkatle yaklaşması gerekir. Farklı eğitim seviyesinde mevzu bahis olan özel koşul nitelik kodları 4 hanelidir ve ilk hanesi 6 ya da 7 ile başlar. (istisna cinsiyet ayrımı ile ilgili olan 1101 ve 1103 kodlarıdır)

KPSS tercihleri yapılırken ilk olarak ilgili bölüm ya da alan kodları incelenmeli ve seçilen kadrolarda 1, 6 ya da 7 ile başlayan özel koşul şartı bulunup bulunmadığı belirlenmelidir. Şayet özel koşullar bulunuyorsa özel nitelik kılavuzlarından ilgili sayılar bulunmalı ve kişi bu şartları karşılayıp karşılamadığını kontrol etmelidir. En sık aranan özel koşul nitelik kodu olarak ön plana çıkan 6225 kodu maalesef birçok adayın mağdur olmasına neden olabilmektedir.

Siz de KPSS tercih dönemlerinde nitelik kodlarını detaylı inceleyip anlamlarını öğrenerek tercih doğruluğunuzu arttırabilir, merkezi atamalardaki şansınızı yükseltebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap