4C Hizmet Dökümü ve Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kişiler 1 Ekim 2018 tarihinden bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) altındaki birleştirilmiş yapı altında yer alıyor. Emekli Sandığına bağlı olan devlet memurları 4C sigorta kapsamında bulunuyor. 4C ile ilgili tüm emeklilik işlemleri de SGK tarafından yürütülüyor. İsteğe bağlı iştirakçilik kapsamında yer alabilmek için ise en az 10 yıl memuriyet yapılmasından sonra memuriyetten ayrılmış olmak gerekiyor. Bu koşula uyan kişiler Emekli Sandığı kapsamındaki emeklilik hakkını kaybetmemek için çalışmadan her ay para ödeyerek emeklilik hakkını elde edebiliyor.

4/C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü Nasıl Alınır?

SGK hizmet dökümünün nasıl alınabileceği sorusu pek çok kişinin merak ettiği konuların başında geliyor. Ancak hizmet dökümü alma işlemi artık çok kısa sürede ve zahmetsizce gerçekleştirilebiliyor. 2012 yılından itibaren tüm resmi işlemlerin başvurusu ve takibi süreçleri E-Devlet üzerinden yürütülüyor. Böylece resmi işlemlerini gerçekleştirmek ya da süreçleri takip etmek isteyen vatandaşlar devlet dairelerine gitmelerine gerek kalmadan kısa süre içerisinde E-Devlet üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Diğer bir deyişle E-Devlet sistemine giriş yapılarak bu uygulamadaki 4/C hizmet dökümü sorgulama ekranı aracılığı ile kişiler çok kısa sürede Emekli Sandığı’na ne kadar zamandır bağlı olduklarını sorgulayabiliyor.

E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için E-Devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT’ye üzerinde TC kimlik numaranızın olduğu kimlik belgenizi ibraz ederek ve belirlenen ücreti ödeyerek şahsınıza özel E-Devlet şifrenizi temin edebiliyorsunuz.  (Bu şifreyi kaybetmemeniz ve başka kişilerle paylaşmamanız gerekiyor. Aksi takdirde kişisel bilgilerinizin güvenliği tehlikeye giriyor ve e-devlet şifresi alabilmeniz için yeniden PTT şubelerine gitmeniz gerekiyor.)

Sorgulama İşlemleri İçin Şifre Şart

E-Devlet şifreniz var ancak şifrenizi unuttuysanız, kimlik sorgulama ekranında bulunan “Şifremi Unuttum” kısmını seçerek şifre yenileme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu işlemi yapabilmeniz için daha önce sisteme güncel cep telefonu numaranızı kaydetmiş ve cep telefonu numarası doğrulama işlemini gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. (Daha fazla bilgi için inceleyin: E-Devlet Şifrenizi Mi Unuttunuz?) Eğer bu işlemi tamamlamadıysanız şifre yenileme işlemi yapılamıyor ve PTT’den yeni bir E-Devlet şifresi talebinde bulunulması gerekiyor.

E-Devlet şifreniz ile ekteki linke ( https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu) giriş yaptığınız takdirde sistem sizi otomatik olarak ilgili sayfaya yönlendiriyor.

E-Devlet şifrenizi almadıysanız alternatif bir yöntem olarak TC Kimlik Kartı, e-imza ya da mobil imza seçenekleri de kullanılabiliyor.

4/C Hizmet Dökümü Neleri Kapsıyor?

4/C sigorta sorgulama işlemleri sayesinde 4C yani Emekli Sandığı güvencesi altındaki kişiler sigorta prim ödeme dökümlerini görüntüleyebiliyor. SGK hizmet dökümü sigortalı kişiye ait prim bilgilerini ayrıntılı bir şekilde içeren evrak olarak da kabul ediliyor.  4/C Hizmet Dökümü sayesinde Emekli Sandığı’na ne kadar zamandan beri bağlı olduğunuzu, Emekli Sandığı’ndan ne zaman emekli olacağınızı, kaç yaşında emekli olma hakkı kazanacağınızı ve emekli olduğunuz zaman ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Bu hizmette E-Devlet aracılığı ile hızlı bir şekilde yararlanabilmeniz için bilgilerinizi doğru şekilde girmiş olmanız gerekiyor.

4/C kapsamındaki kişiler sigorta hizmet dökümü sorgulaması yaparak; banka değişiklikleri, bir aylık maaş tercihleri, emekli aylık ödeme ve kesintisi bilgileri, emekli aylık bilgisi, isteğe bağlı ödeme dökümü, tescil kaydı ile emeklilik işlemleri için evrak takibi hakkında da bilgi edinebiliyor.

E-Devlet üzerinden alınan belgeler genellikle barkodsuz olmakla birlikte, kamu kurum ve kuruluşlarına ibraz edilmek için alındığında barkodlu belge talep edilebiliyor.

Siz de ne zaman emekli olabilirim, ne zaman emekli aylığı almaya hak kazanabilirim gibi sorularınızın yanıtlarını almak istiyorsanız E-Devlet üzerinden 4C sigorta sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirerek 4C sigorta hizmet dökümünüzü alabilirsiniz. Tüm resmi işlemlerinizi en kısa sürede ve hızlı şekilde gerçekleştirebilmeniz için daha önce almadıysanız E-Devlet şifrenizi PTT’den temin etmenizi öneriyoruz.

Paylaş.

Yorum Yap