4B Ödeme Dökümü

4b ödeme dökümü ile Bağkurlular, sigorta primlerinin yatıp yatmadığı, gün sayısı, tarihleri sırası ile görüntülenebilecek. Böylece Bağkurdan emekli olmak isteyenler kaç gün daha prim yatırması gerektiğini, ne kadar süre daha çalışması gerektiğini kolaylıkla öğrenebilir. Eski sistemde Bağkur, yeni sistemde 4B olarak adlandırılan sigorta, hizmet akdi olmaksızın kendi adı ve hesabına çalışan kişilerin prim ödediği sigorta türüdür. Eski sistemde Emekli Sandığı, Bağkur ve Sosyal Sigortalar Kurumu ayrı ayrı kurumlardı. Yapılan son düzenlemede bu üç kurum Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında birleşti ve 4A, 4B ve 4C şeklinde adlandırıldı. 4B’ye bağlı olanlar eski sistemde Bağkurlu olarak adlandırılan sigortalıları kapsamaktadır.
4B Ödeme Dökümü SGK / SSK / Bağkur4B ödeme dökümü ile artık Bağkurlular gün sayısını, sigorta primlerinin ne zaman yattığını, tarihlerini sırası ile birlikte görüntülenebilir. Böylelikle emekli olmak için daha kaç gün prim yatırması gerektiğini ve bunun için ne kadar süre daha çalışılması gerektiğini öğrenebilir. Ayrıca BAĞ-KUR’dan alınan malullük, yaşlılık, ölüm ve sağlık sigortası, cenaze masraflarını toptan ödeme ve sosyal yardım zamları gibi ödemeler hakkında detaylı bilgi alınabilir.

4B Ödeme Dökümü Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu altında faaliyet gösteren 4B yani Bağkur’a sigorta primi ödeyen vatandaşlar ödeme bilgilerini öğrenebilmek için SGK’ya başvuru yapması gerekiyor. Teknoloji ve internetin kısıtlı olduğu dönemde vatandaşlar emek ve zaman harcayarak devlet kurumlarına müracaat ediyordu. Fakat teknolojinin hızla gelişmesi, internetin her yerde olması sebebiyle neredeyse bir çok işlerimizi internet ortamında yapıyoruz. Faturalarımızı ödüyor, alışveriş yapabiliyoruz. Devlet de vatandaşa hızlı ve etkili bir hizmet sunmak adına bünyesinde bulunan bir çok kamu kurum ve kuruluşa ait işlemlerin yapılabilmesi için e-devlet sistemi kuruldu. Sosyal Güvenlik Kurumu’da bu kurumlar arasında yer alarak milyonlarca vatandaşa tek tık kadar yakınında yer almaya başladı.
4B ödeme bilgisi sorgulamak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeden e-devlet sistemine giriş yapabilirler. Sisteme kimliklerini doğrulattıktan sonra 4B ödeme bilgilerini öğrenebilirler. E-devlet sisteminde yapılan işlemler resmi ve hukuki niteliği olan sistemlerdir. Sisteme kimlik doğrulamasını gerçekleştirenler e-devlette istedikleri işlemlerini yerine getirebilirler.

4B Ödeme Dökümü SGK / SSK / Bağkur
E-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için PTT’den 2 TL karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilmesi suretiyle e-devlet şifresi temin edilir. Şifre alındıktan sonra internette arama motoruna turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde sisteme giriş butonu bulunmaktadır. Buraya tıklanıldıktan sonra açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır ve e-devlet sistemine giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4B Ödeme Dökümü sekmesine tıklanır. Açılan sayfada Bağkur yani 4B’ya ait sigorta primlerine ait ödeme bilgileri gözükecektir.

Paylaş.

Yorum Yap