2022 Engelli Maaşı Nedir? 3 Aylık Maaş Nasıl Sorgulanır?

2022 Sayılı Kanun kapsamında 2016 yılında yapılan değişiklikler ile birlikte engelli vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi adına adımlar atıldı. Evde bakım maaşı haricinde engelli vatandaşların kendilerine ödenmek üzere “2022 engelli maaşı” olarak da bilinen 3 aylık maaş bağlanma kararı alındı. Her üç ayda bir peşin ödemesi yapıldığı “düşünülen” 3 aylık maaşlar ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda hem 2022 maaşları hakkında detaylara hem de “3 aylık maaş nasıl sorgulanır?” sorusunun yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

“Detaylara geçmeden önce E-Devlet üzerinde uyarısı gerçekleştirilen bir değişikliği sizlerle paylaşmak istiyoruz. 2022 sayılı Kanın kapsamında 65 yaş üstü bireylere ve gerekli şartları karşılayan engelli vatandaşlara yapılan ödemeler 2018 yılı Eylül ayından itibaren 3 aylık periyotlar dahilinde değil, AYLIK olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır.”

3 Aylık Maaş (Engelli Maaşı) Nedir?

Sosyal devlet olmanın ilkeleri gereği yardıma muhtaç vatandaşların geçimlerinin minimum düzeyde de olsa karşılanabilmesi adına, engeli bulunan ve var olan engelini aldıkları “Engelli Sağlık Raporu” ile belgeleyebilen kişilere bağlanan maaş, 3 aylık maaş ya da 2022 maaşı olarak tanımlanır. 3 aylık maaş kişinin engel yüzdesine göre değişiklik gösterir; 18 yaşından büyük olan ve engellilik oranı %70 ve üzerinde olanlarla, engellilik oranı %40 – %69 arasında olanların almaya hak kazandıkları 2022 maaşı tutarı aynı değildir.

3 Aylık Maaş Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

“Kimler engelli maaşı alabilir?” sorusu engeli bulunan tüm vatandaşlarımız tarafından merak edilmektedir. Devlet evde bakım maaşı uygulamasının kötüye kullanımını engellemek adına sergilediği tutumu engelli maaşı sunarken de göstermektedir. 2022 Sayılı Kanunda 14 Nisan 2016 tarihinde yapılan değişikliklerle birlikte 3 aylık maaş almak için gerekli şartlar şu şekilde açıklanmıştır:

 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu alınması ve raporda engel oranının en az %40 seviyesinde olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması
 • Engeli belgelenen kişilerin 18 yaşından büyük olması
 • Engelli kişinin sigortalı çalışmaması veya SGK aylığı almaması
 • Engelli kişinin ailesindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden daha az olması
 • Kişinin nafaka ödemesi almaması

3 Aylık Maaş Sorgulama

Engellilik oranı başta olmak üzere 3 aylık maaş almak için belirlenen kriterlerin tamamını karşılayan vatandaşlar 2022 maaş sorgulama işlemlerini birçok farklı kanaldan gerçekleştirebilirler. 3 aylık maaş online sorgulama ve 3 aylık maaş telefon ile sorgulama işlemleri oldukça pratiktir, kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Telefon Aracılığı ile 3 Aylık Maaş Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezi yani ALO 144 sosyal yardım hattı aranarak 3 aylık maaş sorgulaması gerçekleştirilebilir. Yardım alacakları netleşen vatandaşlar ALO 144 çağrı merkezi numarasını arayabilirler. Aynı kanaldan yardıma muhtaç vatandaşlar için sağlanan gıda yardımları, kömür yardımları, eşi vefat edenlere özel yardımlar, şartlı eğitim yardımları ve şartlı sağlık yardımları gibi sosyal yardımlar da sorgulanabilir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezini işitme engelli vatandaşlar da arayabilirler. Hafta içleri 08:00 ve 21:00 saatleri arasında 3G özelliği destekleyen cihazlar aracılığı ile 0 549 411 21 44 nolu hat arandığında ilgili uzmanlar işitme engelli vatandaşlara yardımcı olurlar.

E-Devlet Üzerinden 2022 Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde e-devlet platformu birçok devlet kurumu ile vatandaşlar arasındaki iletişimin kısa yolu olma özelliği gösterir. Resmi kurumlarda çalışanların da vatandaşların da hayatını kolaylaştıran e-devlet platformu engelli aylığı sorgulama işlemleri için de kilit öneme sahiptir.

E-Devlet 3 aylık maaş online sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için engelli vatandaşların ilk etapta e-devlet şifresi temin etmesi gerekir. İkamet edilen bölgeye en yakın PTT şubesine gidilerek alınabilen E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapılabilir.

3 aylık maaş sorgulamalarını E-Devlet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar şu adımları takip etmelidir:

 1. www.turkiye.gov.tr adresine gidilir.
 2. E-Devlet Kapısı ana sayfasının sağ üst köşesinde yer alan “Sisteme Giriş” linki tıklanır.
 3. Açılan kimlik doğrulama sayfasına T.C. kimlik numarası ve E-devlet şifresi girilir ve “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklanır. Bu aşamada e-devlet şifresine ek olarak mobil imza, e-imza, T.C. Kimlik Kartı ya da internet bankacılığı kimlik doğrulama yöntemleri de seçilebilir.
 4. Kurumlar arasından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunur ve Bakanlık çevrimiçi hizmetleri listelenir.
 5. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetleri arasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” linki tıklanır.

Kurumlar arası seçim yapmak istemeyenler kimlik doğrulama adımını tamamladıkları takdirde E-Devlet ana sayfasında yer alan arama alanına “2022” yazdıklarında ilk olarak “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” seçeneği ile karşılaşırlar. Bu yöntemin daha pratik olduğu söylenebilir.

“Alternatif olarak Engelli Maaşı Sorgulama linkine tıklayabilir ve zaman kaybetmeden ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemi sonrası ilgili sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.”

Aile, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı e-devlet hizmetleri yalnızca engelli aylığı sorgulamaları ile de sınırlı değildir. Aynı platform üzerinden yapılabilecek diğer işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takip İşlemleri
 • Bakım İhtiyacı olan Engellilerin Kurumsal Bakım Talepleri için Ön Başvuru İşlemleri
 • Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama İşlemleri
 • Engelli Kimlik Kartı Randevu
 • Evlat Edine Hizmeti
 • Koruyucu Aile Ödeme Bilgileri Sorgulama
 • Gelir Testi Sonucu Sorgulama
 • Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu

Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Engellilik oranını yetkili tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldıkları Engelli Sağlık Kurul Raporu ile belgeleyen ve 3 aylık maaş alma şartları karşılayan vatandaşların bu sosyal yardımdan yararlanabilmeleri için Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapılması gerekir. Engelli maaşı başvuru evrakları tamamlandığı takdirde sonuçlar ortalama 1 ay içerisinde belli olur.

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Kişinin engel oranı doğrultusunda değişiklik gösteren 2022 maaşı 2018 senesi için; 1.301 TL veya 1.951 TL olarak ödenir. Bu rakamlar aylık değil, 3 aylıktır. İki ayrı rakam verilmesinin nedeni ise ödemelerin kişinin engel oranına göre yapılmasıdır. Engel oranı %70 ve üzerinde olan kişilere devlet tarafından daha fazla maaş verilir. 2018 Eylül ayından yapılan değişikliklerle birlikte engelli maaşı 2019 yılında aylık olarak 480,21 TL ve 720,32 TL olarak açıklanmıştır.

“Engelli maaşı ve evde bakım parası birbiriyle aynı değildir. Ancak kavramlar kafa karıştırıcı olduğu için toplum tarafından detaylar net bir şekilde bilinmemektedir. 3 aylık maaş yani engelli aylığı doğrudan engelli vatandaşa; evde bakım parası ise engelli kişinin günlük bakımını gerçekleştiren kişilere (kan bağı bulunan kişilere) verilir. Hazır yeri gelmişken evde bakım parası hakkında da bilgi aktaracağız.”

Evde Bakım Parası Nedir? Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması ve hayatlarını idame ettirmelerinin kolaylaştırılması için başkalarının yardımı gerekebilir. Engelli kişinin evde gerçekleştirilen bakım hizmetleri de devlet tarafından evde bakım parası ile desteklenmektedir. Evde bakım parası ödemesinin alınabilmesi için;

 • Bakılan kişinin engel oranının minimum %50 olması,
 • Engel oranının sağlık kurulu raporu ile tescil edilmesi,
 • Engelli kişinin raporunda “ağır engelli” ibaresinin yer alması ve kişinin bakıma muhtaç olduğunun belirtilmesi,
 • Engelli kişi ile bakımını üstlenenin arasında kan bağı bulunması,
 • Engelli kişi ile bakımından sorumlu olan kişinin aynı adreste ikamet etmesi,
 • Bakımı üstlenen kişinin farklı bir işinin olmaması gibi şartlar aranır. 
Paylaş.

Yorumlar devre dışı bırakılmış.