2017 Askerlik Yoklama İşlemleri

01 Ocak 2017 tarihi itibariyle Askerlik Yoklama çağına gelen 1998 doğumlu yükümlülerden; öğrenim seviyesi lise mezuniyetinin altında olanlar, 1998 ve yaşı daha büyük olanlardan lise mezunu ve ya daha üstü olanlardan silahaltına girmek isteyenler, okul okuyan, ilişiği kesilen ve ya mezun olup silahaltına alınmak isteyen, askerlik görevini erteleyenler yoklamasını yaptırması gerekmektedir.

Öğrenim seviyesi lise ve üstü olanlar askerlik erteleme hakkını kullanabilmeleri için o yılın ilk celp ve sevk tarihinin bitimine kadar, 1998 doğumlular dilekçe ve öğrenim durumlarını gösteren belge ile muhtemel 1 Şubat 2018 tarihine kadar en yakın askerlik şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Askerlik yükümlüsü olanlar askerlik şubesine başvuru yaparken gerekli olan belgeler:

-Nüfus cüzdanı,

-Diploma, Mezuniyet Belgesi ve ya Tasdikname aslı ve fotokopisi,

-Mesleklerine ilişkin varsa sertifika ve ya kurs belgesi,

-Sağlık raporu,

1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince ertelemesi biten yükümlüler 31 Aralık 2017 tarihine kadar yoklama işlemlerini yaptırmaması halinde asker kaçağı sayılacaklardır. Yurtdışında bulunan yükümlüler ise yoklama işlemlerini yurtdışı temsilciliklerimizde yapacaktır.

2017 Askerlik Yoklama İşlemleri E-Devlet

Askerlik Yoklama Başvurusu

Milli Savunma Bakanlığı e-devlet kapısında hizmet vererek birçok vatandaşın emek ve zaman kaybına neden olan askerlik yoklama başvurusunu rahatlıkla yapılabilmesini sağlamaktadır. İlk zamanlarda pilot bölge olan Manisa ilindeki askerlik çağına gelmiş vatandaşların yararlandığı bu hizmet 2017 yılından itibaren ülke geneline yayılmıştır.

E-devlet sisteminde askerlik yoklama başvurusu yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi temin edilmelidir. E-devlet şifresi olmayan ve ya şifrelerini unutanlar PTT’ye başvurarak 2 TL karşılığında ve nüfus cüzdanı ibraz ederek e-devlet şifresi alabilirler. Şifre alındıktan sonra e-devletin internet adresi olan turkiye.gov.tr linkine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencerede ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Bu pencerede ayrıca elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı kullanılarak da giriş gerçekleştirilebilir. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında bulunan ASAL Yoklama Başvurusu sekmesine tıklanır. Karşımıza çıkan sayfada ilgili yerler doldurularak barkodlu belge oluşturulur.

ASAL Yoklama Başvurusu Belgesi Doğrulama

Yukarıda askerlik yoklama başvurusu belgesini nasıl hazırlayacağımızı anlattık. Bahsettiğimiz şekilde turkiye.gov.tr adresinde e-hizmetler bölümünde Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında bulunan ASAL Yoklama Başvuru Belgesi Doğrulama sekmesine tıklanır. Burada yukarıda anlattığımız gibi e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmamıza gerek yok. Açılan sayfada TC kimlik numarası ve belge barkod numarası yazılarak belgenin doğrulama işlemi yapılır. Bir önceki makalemizde Askerlik Şubesinde Randevu Alma İşlemleri konusunu detaylı inceleyerek e-devlet sisteminden askerlik şubesinden kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

 

Paylaş.

Yorum Yap