2017 Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Askerlik Yerleri işlemlerini gerçekleştiren asker adaylarının merakla bekledikleri askerlik yerleri Milli Savunma Bakanlığınca e-devlet sistemi ile açıklanacak. Askerlik yerlerinin belli olup olmadığını araştıran er ve ya yedek subaylar yapılacak duyuruyla birlikte askerlik yeri öğrenecek yedek subay sınıflandırma sonuçlarını kolaylıkla görüntüleyebilecek.

Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım olmak üzere dört adet celp dönemi bulunmaktadır. Bu celp dönemlerine göre Milli Savunma Bakanlığı asker ve yedek subay alımlarını gerçekleştirmektedir. Er ve yedek subay adayları celp dönemlerini ve askerlik yerlerini e-devlet sistemi ile öğrenebilecek.

Yedek Subay Sonuçları2017 Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilir? E-Devlet

Türk Silahlı kuvvetleri er, erbaş ve yedek subaylık unvanları ile zorunlu askerlik hizmetini yapan vatandaşları görevlendirmektedir. Er ve erbaşların celp dönemleri, alımları, yoklama ve sevk işlemlerini daha önce konu etmiştik. Detaylı bilgi almak isteyen 2017 Askerlik Yoklama İşlemleri, 2017 Askerlik Celp Dönemi Başvuru Tarihleri makalelerimizi inceleyebilirler. Bununla birlikte yedek subaylık şartlarını ve yurtdışında yaşayan ve yedek subay şartlarını taşıyan vatandaşlarımızın sevk öncesi hazırlık işlemleri formunu e-devlet sisteminden nasıl temin edileceğini anlattığımız Yedek Subay Sevk Öncesi Hazırlık İşlemleri makalesini okuyabilir.

Yedek subayı adayları askerlik şubelerine başvuru yapmalarıyla birlikte sınıflandırılırlar. Sınıflandırmanın amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda uygun olan yedek subayların seçilmesidir. Seçim ve sınıflandırma işlemi Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan branşlar göz önünde bulundurularak bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Sevk öncesi hazırlık işlemlerini eksiksiz yerine getirip askerlik şubelerine başvuru yapan yükümlüler sınıflandırmaya tabidir.

Sınıflandırma sonucunu öğrenmek isteyen yedek subay adayları e-devlet sistemi ile sonuçlarını görüntüleyerek sevk başvurusunda bulunabilirler. E-devlet sisteminde işlem yapmak için öncelikle e-devlet şifresi temin edilmelidir. E-devlet sistemine aynı zamanda elektronik imza, mobil imza ve ya sisteme uyumlu bankaların internet bankacılığı ile de sisteme giriş yapılabilir. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isteyenler PTT’den 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edebilirler. Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklayarak açılan pencerede e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ilgili yerlere yazılarak sisteme giriş yapılır. E-imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile sisteme giriş yapmak isteyenlerde bu penceredeki adımları takip ederek e-devlet sistemine giriş yapılabilir. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında bulunan Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu sekmesine tıklanır. Açılan sayfada yedek subay sınıflandırma sonucu butonuna tıklanarak yedek subaylık sonucu görüntülenir. ASAL Sevk Başvurusu sekmesine tıklanıldığında sevke ait bilgiler görüntülenerek sevk belgesi oluşturulur.

 Askerlik Yerleri  Er Ve Erbaş Sonuçları

Yukarıda yedek subayların sınıflandırma sonuçlarını nasıl öğreneceğimizden bahsettik. Şimdi de sevk sonucunu merak eden er ve erbaşların e-devlet sisteminde sonuçlarını nasıl görüntüleyeceğini anlatalım. E-devlet sistemine yukarıda bahsettiğimiz şekilde şifre ile giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında bulunan Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu sekmesine tıklanır. Açılan sayfada Er Sınıflandırma Sonucu sekmesine tıklanıldığında nerede askerlik yapılacağı görüntülenir. ASAL Sevk Başvurusu sekmesin tıklanıldığında ise sevk başvurusu yapılarak sevk belgesi alınabilir.

Paylaş.

Yorum Yap