18 Yaş Altı Sigorta Sorgulama

Emeklilik hakkı kazanabilmek için gereken şartların yaş, prim sayısı ve sigortalılık süresi olduğu biliniyor. Çocuklarının geleceğini düşünen pek çok aile ise bu konuda avantaj sağlayabilmek adına çocuklarını henüz 18 yaşına girmeden önce sigortalatıyor. Mevzuatta yapılan son değişikliklere göre sigorta giriş tarihi 18 yaşına girilen ilk gün olarak kabul ediliyor. Ne zaman emeklilik hakkı kazanılacağına bakarken 18 yaşında önce de olsa işe giriş tarihinize bakılırken, sigortalılık süre hesaplamasında ise 18 yaşından önceki süreler dikkate alınmıyor.

Yani 18 yaşından önce sigortalı olunur ise 18 yaşından önceki primler kabul ediliyor ancak sigortalılık başlangıç tarihi 18 yaşına girilen ilk gün olarak kabul ediliyor. Kısacası yapılan sosyal güvenlik mevzuat değişikliklerinden sonra daha 18 yaşına girilmeden önce başlatılan sigortalılık süresi bakımından avantaj sağlamıyor. Ancak 18 yaşından önce işe girilmesi ve sigortalı olunması hem yaş hem de prim günü açısından avantaj sağlayabiliyor. Bu iki kriter için sağlanan avantaj sayesinde 18 yaşından önce sigortalı olan kişiler erken emekli olma fırsatı yakalayabiliyor.

18 yaş altı sigortalı olan kişiler için 2 tarih büyük önem arz ediyor:
1. 04.1981 tarihi öncesinde 18 yaş altında olan kişiler için yapılan sigorta girişlerinden yaşa bakılmadan sigortalılık başlangıcı yapılıyor.
2. 04.1981 tarihi dahil ve sonrası tarih geçerli olmak üzere 18 yaş altında olan kişiler için yapılan sigorta girişleri 18 yaşının ilk gününden sonra başlamış olarak kabul ediliyor.

18 Yaşından Küçük Olanların Çalışma Şartları Nelerdir?

Bir kişinin 18 yaşını doldurmadan önce çalışabilmesi için gereken koşullar ve yasaklar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenerek, 6 ayda bir yayınlanan yönetmelikler ile duyuruluyor. Yayınlanan mevzuatlara göre 15 yaşını doldurmamış olan çocukların çalıştırılması bazı istisna durumlar haricinde yasaklanıyor. İstisnai durumlar genel olarak şu şekilde belirtiliyor:

  • Çalışacak olan çocuğun sigortası yapıldığı tarihte en az 14 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
  • Sigortalatacak çocuğun zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış olması gerekiyor.
  • Çocuğun sosyal, ahlaki, bedensel ve zihinsel gelişimini engellemeyecek bir işte çalışması şart koşuluyor.
  • 14 yaşını tamamlamış olan çocuk eğer eğitimine devam ediyor ise çalıştığı işin eğitimini sürdürmesine uygun olması koşulu aranıyor.

Bazı durumlarda 14 yaşını tamamlamamış olan çocukların çalışmasına da izin verilebiliyor. Çocuğun çalışacağı işin sosyal, ahlaki, zihinsel ya da bedensel anlamda gelişmesini engelleyici bir durumun bulunmaması gerekiyor. Aynı şekilde 14 yaş altı çocuk eğitimine devam ediyor ise çalıştığı işin eğitimini engellememesine önem veriliyor. 14 yaş altındaki çocuklar yalnızca reklam, sanat ve kültür ile ilgili faaliyetlerde çalışabiliyor. Eğer bu tarz bir faaliyette çalışacak ise yazılı sözleşme yapılması ve faaliyet için ayrıca bir izin alınması koşulu aranıyor.

Çocuk ve genç işçilerin işe yerleştirilmesinde ve çalışacakları iş yerlerinde güvenlik ve sağlık durumlarının, bedensel, zihinsel, psikolojik gelişimlerinin ve kişisel yeteneklerinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Ayrıca çocuğun ya da gencin çalıştığı işin onun okula gitmesine ve mesleki eğitiminin devamına engel olmaması gerekiyor.

18 yaş altı olan kişi günde en fazla 7 haftada ise en fazla 35 saat çalışabiliyor.
Reklam ve sanat faaliyetlerinde bulunan çocuklar günde en fazla 5 haftada ise 30 saat çalışabiliyor.
15 yaşını tamamlamış çocuk çalışanlar için bu süre günde 8 haftada 40 saate kadar çıkabiliyor.

Eğer çalışan çocuk okul öncesi eğitimine ya da okula devam ediyorsa çalışma süresi için değişiklik söz konusu oluyor. Eğitim saatleri dışında kalan saatlerde günlük en fazla 2 haftalık en fazla 10 saate kadar çalışabiliyorlar.

18 Yaş Altı Çalışanlar İçin Sigorta Nasıl Yapılır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara ve yasaklara uygunluk sağlanması durumunda 18 yaşını doldurmayan kişiler çalışabiliyor ve sigortalı olabiliyor. 18 yaşını doldurmamış olanlar ile 18 yaşını doldurmuş kişiler için yapılan sigorta işlemleri arasında bir fark bulunmuyor. Yalnızca kişi 18 yaşının altında olduğu için ilk sigortalılık tarihi etkilenmiyor sadece prim günleri geçerli sayılıyor. Sigortalı girişinin de İş Kanunu’na ve Genç İşçi Yönetmeliği’ne göre düzenlenmesi gerekiyor. 18 yaş altı olan kişilerin sigortası prim ödemesi de aynı şekilde normal çalışanlar gibi yapılıyor. İşverenler prim ödemelerini bankalar ya da E-SGK üzerinden gerçekleştirebiliyor.

18 Yaş Altı İşçi Çalıştıracak Olan İşverenlerin Yükümlülükleri Nelerdir?

Çocuklara karşı işlenmiş suçlardan ya da yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyen işverenler 18 yaşından küçük işçi çalıştıramıyor. 18 yaş altı işçi çalıştıracak olan işverenin çocuğun ailesine ya da vasisine ne iş yapacağı ile ilgili detaylı bilgi vermesi ve bunun ilgili kişiler tarafından kabul görmesi zorunluluğu bulunuyor. Çalışacak olan çocuk işçi eğitimine devam ediyor ise, işverenin öğrenci belgesini alarak kişinin özlük dosyasında muhafaza etmesi gerekiyor. 18 yaş altı kişinin velisi ya da vasisi ile işveren arasında yazılı bir sözleşme yapılması gerekiyor. İş yerinin ve bulunduğu bölgenin 18 yaş altı bir kişinin güvenliğine uygun olmasına öze gösteriliyor. Ayrıca iş organizasyonlarının da 18 yaş altı çocuğun eğitim durumuna ve çalışabileceği saatlere göre düzenlenmesi gerekiyor. İş için kullanılacak olan ekipmanların düzeninin ve kullanışının da 18 yaş altı çocuk için uygun ve güvenli olması koşulu aranıyor.

18 Yaş Altı Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır?

18 Yaş altı çalışanlar için prim sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. E-Devlet sistemine girmek için E-Devlet şifresi bulunmayan kişiler üzerinde TC Kimlik numaralarının bulunduğu bir kimliklerini ibraz ederek herhangi bir PTT şubesinden belirlenen ücret karşılığında şahsa özel şifrelerini temin edebiliyor. Eğer E-Devlet şifreniz var ancak unuttuysanız E-Devlet üzerindeki “Şifremi Unuttum” kısmından E-Devlet şifrenizi yenileyebiliyorsunuz. Bunun için daha önceden güncel cep telefon numarasını E-Devlet sistemine girmiş ve numara doğrulamasını yapmış olmak gerekiyor. Fakat bu işlemleri yapmadıysanız şifrenizi yenileyemeyeceğinizden PTT’den yeni bir şifre almanız gerekiyor. E-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra 18 yaş altı sigorta sorgulama ve prim ödeme detayları kolay ve hızlı bir şekilde görüntülenebiliyor. Aynı şekilde 18 yaş altı sigorta sorgulama ile birlikte ne zaman emekli olunabilir, emeklilik hakkı ne zaman kazanılır, alınacak emekli maaşı ne kadar, emekli aylığı almaya ne zaman başlanılabilir sorularına da cevap alınabiliyor.

Siz de 18 yaş altı sigorta sorgulama ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bilgi verdiğimiz bu yazımızı okuyabilir, sosyal güvenlik sisteminin bir parçası olan 18 yaş altı çalışanlar için sigorta sorgulama, prim sorgulama, hizmet dökümü, emeklilik maaşı, kaç yıl prim ödendiği, kaç yaşında emekli olunacağı, prim ödemelerinin ne zaman başladığı, prim ödemelerinin ne kadar devam ettiği, daha ne kadar prim ödenmesi gerektiği, emeklilik tarihinde kaç gün ödenmiş primin var olacağı gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap